„Atopický ekzém má dnes kdekdo“, řekla mi v ordinaci lékařka, když jsem celá vystrašená povídala o synových příznacích. Podle statistik počet atopiků stále roste. Děti v městech jsou více ohrožené než děti z venkova, což dokazují i alergologické a imunologické studie.

Ekzém je projev alergie

Atopický ekzém se v současnosti nejčastěji projevuje u kojenců a batolat. Nedokáží ho, bohužel, určit žádné spolehlivé laboratorní testy a vzhledem k různorodosti příznaků a příčin je jeho léčba cestou pokusů a omylů. „ Atopická dermatitida je zápalové alergické onemocnění kůže. Hlavní příčinou je, stejně jako při ostatních alergických onemocněních, zmatený imunitní systém. Ten začne tělo zbytečně chránit před faktory, před kterými ochranu vůbec nepotřebuje,  i když s nimi po celá staletí žijeme v souladu. Proč se některý organizmus takto splete, není doposud jasné,“ hovoří na úvod o atopické dermatitidě imunoložka a alergoložka MUDr. Lenka Pennigrová, CSc. Toto alergické onemocnění je dědičné, v případě výskytu atopie u jednoho rodiče je pravděpodobnost až 40%, v případě diagnózy u obou rodičů je to až 80%. Neznamená to však, že děti s negativní diagnózou v rodině nemůžou trpět na atopický ekzém. I tu je riziko až 15%.

Zákeřná vyrážka

Zákeřnost atopické dermatitidy je v její nevyzpytatelnosti. Jak v jejím průběhu, tak i v tom, co ji může způsobit nebo ve vyskytujících se zdravotních problémech – např. trávicí těžkosti, zvracení, nechutenství a bolesti břicha, opuchnutí kůže a akutní kopřivka, časté rýmy, kašel či dušnost. „V kojeneckém a batolecím období jsou hlavními spouštěči nejčastější potravinové alergeny, jako mléko, vejce, pšenice nebo arašídy a další dráždivé potraviny. V dalším období věku se reakce na potraviny omezí nebo celkem vymizí a začnou se objevovat reakce na alergeny v prostředí, jako jsou roztoči, pyly, plísně či zvířecí srst. Děti s takovým alergickým pochodem mají sklon i k zápalům na sliznicích, včetně dýchacích cest a projevuje se u nich průduškové astma, chronická rýma a další infekce dýchacích cest,“ hovoří MUDr. Pennigrová a dodává, že prognóza vývoje není celkem jednoznačná. Někdy se však i při nejlepší péči vývoj posune k dalším alergiím.

Psychika je důležitá

Atopický ekzém je onemocnění, které opravdu zasáhne do života a výrazně sníží jeho kvalitu.  Nejenže je bolestivé, ale je také velmi omezující a dokáže děti izolovat ve skupině, což vede k velkému stresu. Právě stres je jeden z faktorů, který stav ekzému zhoršuje. Je důležité vytvořit malému atopikovi harmonické milující prostředí, bez hádek a stresových situací, naučit sebe i jeho relaxační techniky a dechová cvičení, případně navštívit psychologa.

Pokud máte doma atopika, nezoufejte. Moderní medicína nabízí mnoho vakcín, léků a přípravků, jak tuto alergii zkrotit.

Něco je špatně

Ekzém může být také projevem kvasinkové infekce, která vzniká nevhodnou stravou dítěte či kojící matky. Většinou za ni můžou cukry a mléčné bílkoviny. Může se objevit i jako důsledek používání dráždivých kosmetických přípravků či pracího prostředku, nebo je to projev kontaktní alergie, například na kovy. Může se také projevit i jako rekce na léky či očkování. Ekzém může zhoršit i oblečení ze syntetických materiálů, cigaretový dým, pocení, pobyt na přímém slunci, ale i stres. Právě psychická nepohoda je jeden z činitelů, která dokazatelně zhoršuje stav atopiků.

Kdy se projeví

Atopický ekzém se bohužel nedá klasifikovat do nějakých tabulek, u každého může vypadat jinak a jinak se rozvíjet. Můžou ho způsobovat vcelku rozdílné faktory a každému může zabrat něco jiného. Nejčastěji se projeví u kojenců, v období kolem 3. měsíce, kdy se objevují červené vyrážky, afty, mokvající plošky, šupinky či hrubá suchá místa na tvářích, bradě, hlavě, i na hrudi a končetinách. Ekzém svrbí, a tak jsou děti nepokojné a v noci nemůžou spát. Tato forma atopické dermatitidy většinou trvá do dvou let věku života, kdy může celkově vymizet nebo se přesunout do takzvané dětské formy. Ekzém se přesouvá z tváře, kde pokožka zůstává většinou světlejší a je hrubá, do loketních a podkolenních jamek, na zápěstí, do oblasti genitálií a předních částí stehen. Tato dětská forma ekzému zhruba u třech čtvrtin dětí zmizí tak do nástupu první třídy. Dalším pacientům může potom vymizet v období puberty, kdy v těle nastávají hormonální změny.

Ve většině případů atopický ekzém zmizí, jakmile dítě nastoupí do první třídy. Potom v období puberty a občas přetrvá do dospělosti.

Cesta pokusů a omylů

Kůže atopiků je křehká, velmi vysušená a je náchylná na záněty. Jak jsme již psali, léčba atopického ekzému je běh na dlouhou trať, kdy by měli spolupracovat dermatolog, alergolog, případně i imunolog, ale nejvíce rodič, na kterém spočívá největší zodpovědnost. U malých atopiků se střídají fáze akutního vzplanutí, kdy pokožka mokvá, hnisá, svědí a objevují se na ní strupy. Cesta jak najít příčinu a úlevu v jednotlivých obdobích by se dala popsat jako pokus a omyl a rodiče se po čase můžou cítit doslova zoufalí. Tak jako paní Helena Bubníková Michálková, která je členkou facebookové skupiny Atopický ekzém, kde hledá inspiraci, co dalšího vyzkoušet a jak. „ Mám tříletou dceru, která je atopik. Upravila jsem všechno, co jsem mohla. Z jídelníčku jsme vyřadili všechna dráždivá jídla, zkoušeli jsme čistící čaje, tabletky, chlorelly, laktobacily, kolostrum i homeopatika. Koupele v mořské soli, v jablečném octě a hypermanganu, natírání krémy domácími, přírodními i těmi z lékárny. Dcera užívá antihistaminika, které však po čase ztrácí účinnost. Upravili jsme i prostředí a způsob praní prádla.“

Eliminační metoda vyřazování potravin je nezbytná

U malých dětí nejsou alergologické testy průkazné. Jak zjistíte, co malému drobečkovi způsobuje trápení? Jistě funguje eliminační metoda vysazování potravin z jeho jídelníčku. Pokud kojíte, tak i z vašeho.

Nejčastějšími alergeny jsou mléko, vejce, oříšky a arašídy, rybí maso, sója, pšenice. I ovoce je velmi dráždivé, především to exotické. Ale ani jablka nemusí atopikům dělat dobře.

Také zkuste vysadit z jídelního lístku kořenovou zeleninu, celer, petržel a dokonce i mrkev. Výrazným alergenem může být i obyčejná brambora.

Vynechte také různá semínka a koření, které můžou být výrazným alergenem a také kakao, čokoládu a kávu, případně plísňové a zrající sýry, ale především potraviny s konzervačními látkami, přidaným barvivem a stabilizátory.

20% dětí na světě trpí na atopickou dermatitidu

Nejdříve kůži zklidnětě

První, co je třeba udělat pro malého atopika, je zklidnit jeho zánět kůže, zmírnit svědění a tím mu zlepšit kvalitu života. Druhou úlohou rodičů je zjistit příčinu. „ Léčba alergické dermatitidy je založená na kombinaci postupů, které co nejvíc eliminují alergeny v pacientově okolí. Je to dieta, protiroztočové úpravy v bytě, důkladná a intenzivní péče o kůži a také léčba alergie,“ tvrdí imunoložka a alergoložka MUDr. Lenka Pennigrová, CSc.

Mazání: Kožní projevy alergie jsou spojené s její vrozenou poruchou kvality a křehkostí, ostatně, proto se ekzém objevuje v tak raném věku. A když vysušená kůže lehčeji praská, jeden z nejdůležitějších úkonů je mazání speciálními neparfémovanými krémy z lékárny nebo přírodními oleji a krémy jako je kokosový olej, bambucké máslo, konopný olej, ale i přípravky s kozím mlékem a další. V období, kdy pokožka mokvá, naopak používejte přípravky, které ji vysušují a „stahují“. Maminkám se často osvědčuje i zinková mast při akutním výsevu ekzému. „ V současnosti jsou k dispozici velmi dobré formy kortikosteroidů s minimálními vedlejšími účinky a jejich krátkodobá aplikace vždy významně zlepší nález a další průběh onemocnění,“ dodává MUDr. Pennigrová. Další možnost jsou topické masti, které se aplikují přímo na kůži a které dokáží potlačit zánět. Dermatologové často předepisují antibiotické masti.

Koupele: Péče o atopickou pokožku začíná už od koupele. Lékaři nedoporučují dlouhé namáčení v příliš teplé vodě, ale naopak koupel do 10 minut ve vlažné vodě, do které se přidá dětský neparfémovaný olejíček. Během akutních stádií ekzému vyzkoušejte koupele s černým čajem, řepíkem nebo ovesné koupele či slabý roztok hypermanganu, který působí protizánětlivě.

Antihistaminika: Děti jsou schopné si ekzém rozškrábat do krve.  Proto důležitou součást léčby jsou i preparáty, které potlačují svědění a tlumí projevy alergie.

Světelná terapie: Léčebná metoda, která u některých atopiků zabírá, je světelná terapie. Kontrolované dávky UVA a UVB záření dokáží snížit imunitní reakci na kůži a tím zmírnit její zánět, mokvání a praskání. Tyto paprsky navíc hubí bakterie a plísně, které se rády shromažďují v živých poraněních a zhoršují stav pokožky.

Moře a hory: „ Pobyty u moře jsou pro atopiky velmi vhodné,“ doporučuje doktorka Pennigrová a dodává, že příznivý vliv slunce, slané vody a aerosolu z mořské vody znamená zlepšení stavu kůže i sliznic. Pobyt by měl být nejméně dvojtýdenní, aby měl nějaký účinek. Podobně skvěle jako moře funguje i pobyt na horách nebo léčebný pobyt v solných jeskyních.

Alternativní metody: Nemusíte se spoléhat jen na lékaře, některým atopikům pomáhá i akupresura, akupunktura, homeopatie, aromaterapie nebo fototerapie. Všechno však záleží na druhu ekzému a jeho příčinu.

Úprava prostředí: Je potřeba eliminovat nejznámější alergeny, jako jsou roztoči, prach, pyly nebo zvířecí srst. Jenže to neznamená, že se budete snažit o sterilní prostředí. Dodržujte pouze několik pravidel. Odstraňte z interiéru zbytečné textilie, jako jsou záclony, závěsy, deky i koberce, ve kterých se drží prach a roztoči. Matrace, polštáře a peřiny pravidelně čistěte přípravkem na odstranění alergenů a opatřete si speciální protialergické povlečení. V létě používejte funkční prostěradla, která odvádějí pot. Udržujte dostatečnou vlhkost vzduchu, která by měla být kolem 40 – 60%. Prach utírejte jen vlhkým hadrem, abyste ho zbytečně nerozvířili. Pořiďte si vysavač s vodním filtrem, který je vhodný pro alergiky.

Změna jídelníčku: Právě potravinové alergeny jsou nejčastějšími spouštěči atopického ekzému u kojenců a batolat. Proto je důležité vyřadit z jídelníčku dítěte (i vašeho, pokud kojíte) nejdříve nejznámější dráždivé látky. Jakmile nedojde ke zlepšení, postupně vysazujte další potraviny. Vzhledem k tomu, že u malých dětí jsou alergologické testy často falešně pozitivní nebo naopak negativní, je tento způsob eliminování potravin nejúčinnější.

Oblečení: V aktuálním období se škrábání u dětí takřka nedá uhlídat, a to obzvlášť v noci. Pro jejich vlastní dobro jim proto pořiďte speciální pyžama a rukavičky z přírodních materiálů, které jim aspoň trochu ulehčí. Na praní prádla používejte nedráždivé prací prostředky a dvakrát ho vymáchejte, aby se oděv zbavil zbytků prášku na praní.

Matky atopiků radí

Ptali jsme se matek, která alternativní léčba jejich dětem pomáhá a jak bojují s ekzémem ony.

Lenka: Dcera měla ekzém na 100% těla a potravinovou alergii skoro na všechno. Pomohla jí čínská medicína a vysazení cukru.

Andrea: Na atopický ekzém si vyrábím vlastní krém z brutnákového, avokádového a konopného oleje.

Tereza: Mému devítiměsíčnímu synovi pomáhá při akutních stavech koupel z ovesných vloček a octová koupel. K tomu dostává laktobacily.

Anna: Máme ekzém na rukou a pomáhá nám tuhé přírodní mýdlo s kozím mlékem.

Iveta: Mé dceři pomohla na atopický ekzém protikvasinková dieta. Žádné mléko, bílá mouka ani cukr.

Monika: Nám na ekzém na tváři, na krku a na rukou pomáhají přípravky z aloe vera.

Jana: Synovi natírám pokožku bambuckým máslem s kokosovým olejem a pomáhá to.

Ilona: Doporučuji koupel z ovesných vloček, oblékat pouze bavlněné oblečení, prát v prášku na citlivou pokožku a dvakrát vymáchat v octové vodě.

Ludmila: Syna po koupeli natírám měsíčkovým olejem a kůže je po něm lepší.

Kortikoidy v mnoha případech nejsou nutné a průběh se dá zvládnout šetrnější metodou.

Ošetřovat začněte už ve sprše

Život s atopickým ekzémem není žádný med. Proto je namístě vybrat tu nejjemnější péči, která nejvíce dokáže stav pokožky výrazně zlepšit.

Atopický ekzém je nepříjemné kožní onemocnění u kojenců, batolat a dětí do pěti let. Tato těžkost způsobená alergií a poruchou imunitního systému často vymizí ještě před nástupem do školy. V dalších případech v období puberty, kdy v těle dochází k hormonálním změnám a jen zřídkakdy přetrvávají do dospělosti. Kůže atopiků se vyznačuje křehkostí a díky nedostatečnému množství lipidů také poškozenou kožní bariérou a vysušeností. Bývá napnutá a praská, objevují se na ní červené skvrny, mokvavá místa, často se odlupuje a je náchylná na infekce a strupy. Bohužel, i po odeznění ekzému pokožka zůstává velmi křehká a citlivá na kosmetické přípravky. Proto je hlavní a nejdůležitější kůži malého atopika co nejvíce zklidnit, zahojit a tím mu ulevit.

KOUPÁNÍ ATOPIKA

  • Každý den pokožku jemně očistěte.
  • Používejte krémové čistící přípravky s vysokým obsahem lipidů.
  • Voda by měla mít teplotu mezi 32 – 34°C.
  • Pokožku důkladně opláchněte, aby na ní nezůstaly zbytky mýdla.
  • Kůži osušte jemným přikládáním ručníku, ne třením.
  • Po koupeli kůži hydratujte a používejte krémy vyrobené speciálně pro atopickou pokožku.
Ohodnoťte tento článek!

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář
Prosím vyplňte Vaše jméno