Puberta + rozvod = katastrofa

Naši dceru jsme se s bývalým manželem (rozvedli jsme se před 2 roky) snažili vždy vychovávat jako slušného a ohleduplného člověka. Dcera se dříve zajímalo o mnoho věcí, byla velmi bystrá a upovídaná. Zkrátka takové to zdravě sebevědomé a zvídavé dítě, které si čte knihy, sleduje dokumenty a do školy se těší. To se však tak nějak zlomilo a nyní je v pubertě. Ale fest v pubertě! Kdybych měla vyjmenovat, co všechno za přešlapy v posledních dvou až třech letech udělala, mohla bych začít psát román.

Našla jsem u ní v pokoji drsné erotické pomůcky, marihuanu, mluví sprostě, prospěch ve škole nestojí za nic, má dva kluky najednou… no je toho prostě hodně a já jsem si vědoma toho, že to do určité míry je pouze reakce na rozvod, který neproběhl zrovna v poklidném duchu. Co mě však štve nejvíc, je to, jak dcera pije. Konkrétně pivo!

Pivo k obědu, když je vám 10 let?

Začalo to nenápadně a já si ten moment do dnešního dne pamatuji. „A tatí, já chci taky píííívo k jídlu, jako ty!“ Zaškemrala desetiletá dcera u oběda. A manžel řekl, že pivo je vlastně zdravé. Ke smažáku s hranolkama se bude hodit, je třeba tu mastnotu nějak spláchnout a vitamín B je dobrý na hezké vlásky. Z toho, že si dítě dává s otcem k nedělnímu obědu pivo se stala tradice. A pak občas, když spolu koukali na hokej. Nebo když se jelo pod stan. Nebo pak už jen tak. Sledovala jsem, jak dcera pije častěji a častěji. To vše s tím, že to táta povolil, tak já nemám co říkat.

Jako matka jsem selhala

Přiznávám se, že jsem v té době jako matka selhala. Kdybych zasáhla hned, mohlo to být úplně jinak. Jenže i já jsem dostávala jako malinká cucnout piva od dědy a nepřišlo mi to nějak děsné. A taky mi nedošlo, že se dcera rozpije. Nikdy nechodila doma nějak opilá, maximálně tak veselejší. Ale když byla veselá ona a byl veselý manžel, vše vypadalo tak nějak v pořádku. Jak já bych chtěla vrátit čas a vše nějak urovnat. Radím všem matkám, aby něco takového nedopustily.

Nyní pije jak duha

Asi pro vás není velkým překvapením, že dcera dnes pije jako duha. Jakmile nekoupím domů pivo, hádáme se. Nebo jde ven na pivo a vrátí se o půlnoci s pořádnou motanicí. Tak raději pivo domů kupuju. Zkoušela jsem jednou koupit i nealkoholické, ale to mi vylila na hlavu. Jako skutečně… tak jsem tak seděla v kuchyni, na hlavě a po šatech pivo a brečela jsem. A dcera opět byla někde venku s klukama. Pořád doufám, že dostane nějak rozum, ale zatím to nevypadá. Dokážů být trpělivá, což dokazuje i fakt, že jsem manželovi až do poslední chvíle našeho vztahu tolerovala nevěru. Respektive jsem přehlížela, že mi je nevěrný.

Dokážete mi někdo poradit, jak v takové situaci postupovat? Hlavně mi jen neříkejte, že už je pozdě. To tak nějak vím sama, ale na druhou stranu umím myslet pozitivně a stále věřím ve zlepšení. Z každé situace lze nějakým způsobem vybruslit.

Jak dceru odnaučit pít pivo a jak najít opět společnou řeč?

Bývalý manžel naučil šestnáctiletou dceru pít pivo! Zvládne až 9 kousků
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář
Prosím vyplňte Vaše jméno