Co je to colostrum?

Colostrum je tekutina, kterou produkuje mléčná žláza všech savců několik dní po porodu. Je to první dar, jenž matka věnuje svému dítěti. Po zhruba dvou až čtyřech dnech přechází kojení na běžné mléko. Složení colostra je po nutriční stránce diametrálně odlišné od běžného mléka. Obsahuje bílkoviny, sacharidy, tuky, vitamíny, minerály, aminokyseliny a protilátky, které ničí choroboplodné zárodky. Hladina těchto protilátek je stokrát vyšší, než v běžném mléce.

Co colostrum obsahuje a jak se získává?

Mlezivo, jak se také colostru říká, má opravdu bohaté složení. Obsahuje imunoglobuliny a proteiny, které slouží k posílení imunitního systému. Tyto látky pomáhají k optimálnímu fungování brzlíku. Ten produkuje důležité buňky, které bojují s viry a bakteriemi. Výzkumy dokázaly, že mlezivo pomáhá vyrovnávat hyperaktivní imunitní systém, který se objevuje u autoimunitních onemocnění. V takových situacích tělo napadá samo sebe. Colostrum je velmi efektivní a účinné při léčbě chronického únavového syndromu, roztroušené sklerózy nebo revmatu. Nejvýznamnějších výsledků však dosahuje v posílení imunity.

Také neoficiální posudky poukazují na úžasné vlastnosti této přírodní látky. Uživatelé colostra uvádí, že se u nich rapidně snížil výskyt chřipky a nachlazení. Mnoho lidí zaznamenalo také kratší dobu zotavení a rychlejší hojení ran.

Další významnou látkou jsou růstové faktory. Ty kromě správného vývinu lidského těla pomáhají také v boji proti stárnutí.

Další účinky mleziva:

  • Urychluje regeneraci zraněných svalů, kostí, chrupavek, kůže a nervové tkáně.
  • Pomáhá spalovat tuk.
  • Stabilizuje tělesnou hmotnost.
  • Reguluje hladinu cukru v krvi.
  • Léčí popáleniny, odřeniny, pořezání kůže a vředy.
  • Napomáhá k lepší náladě.
  • Uklidňuje bolesti spojené se zánětem dásní a zabraňuje vzniku infekce po zákroku.
  • Pozitivně působí na žaludek a střeva.

Velmi důležitý je odběr a zpracování prvního mléka. Odráží se to především na kvalitě výrobku. Ideální je colostrum, které není zpracováno při vysokých teplotách. Ty totiž ničí většinu důležitých aktivních látek. Při výběru bychom také měli dbát na to, aby mlezivo pocházelo od krav, které jsou živeny na pastvách. Nevhodné jsou krávy krmené sušeným a zpracovaným krmivem. U takových zvířat je totiž velká pravděpodobnost přenosu pesticidů do mléka.

Na trhu je v současné době velmi málo výrobků, které splňují všechny tyto podmínky. Rozhodně se však dají najít. Při výběru je nutné zjistit o výrobku co nejvíce informací.

Je colostrum bezpečné a účinné pro člověka?

Přínos colostra pro lidské zdraví lze připsat na vrub skutečnosti, že obsahuje 97 imunitních faktorů, tedy složek, které budují a zlepšují imunitní systém. V jeho složení nalezneme také 87 růstových faktorů, které obsahují prospěšné bio identické hormony. Převážná část imunitního systému sídlí ve střevech. Colostrum obsahuje mnoho probiotik a prebiotik, které pomáhají udržet ideální mikroflóru v trávícím systému.

Výzkumy ukazují, že kravské colostrum je lidským tělem velmi dobře přijímáno a je až čtyřicetkrát bohatší na imunitní faktory, než to lidské. Je dokázáno, že první kravské mléko obsahuje speciální glykoproteiny, které chrání aktivní složky colostra. Díky nim nemůže dojít k poškození prospěšných látek lidskými trávicími enzymy nebo žaludečními šťávami.

Výborné účinky mleziva jsou zaznamenány také v souvislosti se sportem a hubnutím. Australský doktor Jon Buckley zjistil, že 60 gramů prášku colostra může zvýšit sportovní výkon až o 5 %.

Má colostrum vedlejší účinky?

Mlezivo je pro lidi naprosto bezpečné. Doposud nebyly zjištěny žádné nežádoucí účinky a překvapivě dobře ho snáší i lidé s alergií na laktózu. Doktor Robert Preston z Mezinárodního institutu pro výzkum politiky výživy (IFPRI) tvrdí: „ Colostrum je zcela bezpečné, protože je už ze své podstaty určeno k výživě kojenců. Těžko bychom si mohli představit látku, která by byla více nutričně hodnotná a zdraví prospěšná.“

Formy mleziva

Na trhu je v současné době k dostání v tekuté formě, v tabletách nebo jako prášek. Tekuté mlezivo je považováno za nejlepší. Je ve své přirozené formě a nejrychleji se vstřebává. Někdo však může mít problém s jeho chutí. Alternativou jsou tablety a koncentrovaný prášek.

Farmaceutické společnosti představují každý den nové doplňky stravy. Umělé vyrobené produkty však nikdy nenahradí sílu, která se ukrývá v přírodních zdrojích. Colostrum je jedním z těch přípravků, které opravdu fungují.

Ohodnoťte tento článek!

1 KOMENTÁŘ

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář
Prosím vyplňte Vaše jméno