foto: Adam Maršál

foto: Adam Maršál

Michaela Zrubecká vystudovala VŠTVS Palestra v Praze, obor kondiční specialista a nyní již druhým rokem pracuje jako šéftrenérka inline bruslení pro organizaci Inlinetalent, kde se snaží nejen hravou formou naučit děti, aby se pro ně stal sport přirozenou součástí jejich každodenního života.

1) Míšo, prozraď nám více o organizaci Inlinetalent.

Inlinetalent je organizace, která se zabývá hlavně inline bruslením, ale mimo to vedeme i všeobecnou sportovní přípravu a v zimě lyžařské kurzy. Naše kroužky pořádáme jak pro školy a školky (celoroční kroužky, ŠvP, adaptační pobyty), tak pro veřejnost (víkendové kurzy, příměstské tábory, aj.).

2) Pro sportovní motivaci dětí je nejdůležitější aktivní přístup a inspirace ze strany rodičů ve spolupráci třeba právě s organizací Inlinetalent. Hodně důležité je organizovat vše hravou formou, být kreativní při vymýšlení her, dát dítěti pocit vítězství, aby je to bavilo. Je to tak?

Určitě, když dítě sportuje z donucení, nevytvoří si k pohybu kladný vztah a nevydrží u něj. Pokud dítě začíná s něčím novým, je důležité, aby měl rodič dostatek trpělivosti, protože nic nejde hned, což u sportu platí dvojnásob. Často se stává, že rodič trpělivost nemá, v takovém případě přichází na řadu trenér, který by měl přesně znát nejlepší cestu, jak dítě daný sport (pohyb) naučit. Při výuce dětí je základem již zmíněná hravá forma učení, při které si dítě hraje a ani netuší, že se se správně zvolenou hrou naučilo např. správnému přenášení váhy či jiným dovednostem. Samozřejmě ale netvrdím, že na hodinách by si měly děti pouze hrát, i metodika je nedílnou součástí lekce a naše hodiny jsou tvořeny z poloviny metodikou a z poloviny hrami, které na probíranou metodiku navazují.

foto: Adam Maršál

3) Proč ses rozhodla, že své aktivity budeš směřovat naučnou cestou, přesněji že budeš učit děti sportovat?

S přihlédnutím k dnešní době a životnímu stylu, kde chybí přirozený pohyb, si myslím, že je obzvláště důležité vytvořit dětem kladný vztah k pohybu již v raném věku, aby se pro ně stal přirozenou součástí každodenního režimu a přetrval do dospělosti. To byl hlavní důvod, proč jsem se rozhodla směřovat svůj profesní život touto cestou. Navíc sportuji od malička a zároveň velmi ráda pracuji s dětmi, podařilo se mi tedy, aby se můj koníček stal zároveň prací, která mě živí, za což jsem moc ráda.

4) Prozraď nám, za jak dlouho mohou děti na inline bruslích vypilovat techniku a tím pádem se poprvé rozjet na inline stezku.

To je velmi individuální, vždy záleží, nakolik je dítě sportovně založené. Často se úplný začátečník rozbruslí již při první lekci, někdo ale potřebuje delší dobu. Mám zkušenost, že nejefektivnější je intenzivní výuka, např. na týdenním táboře, kdy je dítě na bruslích denně, tak po týdnu obvykle udělá obrovský pokrok a je už schopné na stezku vyjet. Důležité ale je, aby rodiče poté „neusnuli na vavřínech“ a dál s dítětem bruslili.

foto: Adam Maršál

5) Má inline bruslení nějaké omezení – výkonnostní, věkové nebo třeba podle výšky dítěte?

Obecně lze říci, že není vhodné učit na bruslích dítě mladší pěti let, kdy ještě jeho svalová soustava není natolik vyvinutá. Výška a výkonnost nehrají roli, pak jedině konkrétní zdravotní omezení, což je tedy na posouzení lékaře.

6) Děti, inline brusle a první pád. I přesto, že s dětmi trénuješ nácvik pádů, tak se pádům nevyhnou. Jak jim vysvětlit, že bez pádů to prostě nejde a nesmí to po prvním pádu hned vzdát?

Učením pádů a vstávání začínáme, aby si děti zvykly, že pády k bruslení a obecně ke sportu patří, a že to není žádná katastrofa. Navíc každé dítě, které u nás bruslí, musí mít chrániče na kolena, lokty a ruce a samozřejmě helmu, takže s tímto vybavením pád dopředu na kolena nebolí. Když spadnou na zadek, čemuž se samozřejmě nikdo nevyhne, tak to sice trochu bolí, ale většinou stačí odvést pozornost dítěte například k nějaké hře a všechno najednou přestane bolet.

foto: Adam Maršál

7) Dnešní moderní proklínaná virtuální zábava pohlcuje sport a místo malých sportovců je stále víc a víc malých líných a obézních dětí. Je toto pohonem, který tě motivuje dávat do náplně práce maximum a dosahovat tak s dětmi nejlepších sportovních výsledků?

V zásadě ano, ale v první řadě nejde ani tak o co nejlepší sportovní výsledky, jako o vytvoření kladného vztahu ke sportu. Když jsou na dítě kladeny přehnané nároky na sportovní výkon, často dosáhne výborných výsledků v nízkém věku, ale v pubertě se vzepře a na sport úplně zanevře. Důležité je poskytnout dítěti co nejpestřejší škálu pohybových aktivit, aby si samo mohlo vybrat, který sport ho nejvíce baví a zároveň mělo všestranný pohybový základ.

8) Dá se nastínit, že nejen inline bruslení, ale jakýkoliv sport utváří jakési modelové situace, pomocí nichž se může dítě učit řešit i obtížné situace v reálném životě?

Tak o této problematice pojednává nejedna kniha a bylo by to na velice dlouhé povídání. Dítě se např. naučí, že jak ve sportu, tak v životě nedostane nic zadarmo, ale pokud něco chce, musí vyvinout jisté úsilí, trpělivost a vytrvalost. Dále se učí férovému chování, týmové loajalitě a spolupráci. Také posouvá své vlastní fyzické i psychické schopnosti. A to opravdu zmiňuji pouze zlomek všech pozitiv, které sport do života přináší.

foto: MČ Praha 10

9) Ve spolupráci s Aktivní desítkou pořádáte akci Bruslí celé Česko, kde se konají závody Inline for fun na inline bruslích formou dovednostních disciplín (opičí dráhy, slalomy, apod.), kterých se mohou zúčastnit úplně všichni, bez ohledu na věk. Za jakým účelem tato akce vznikla?

Když se řekne jízda na inline bruslích, většina z nás si představí stereotypní jízdu vpřed na stezce. Hlavním důvodem, proč vznikla akce Bruslí celé Česko, tedy bylo, abychom lidem ukázali, že bruslení zdaleka není jen o tom, ale je spousta možností, co na bruslích dělat. Díky různým hrám, soutěžím a závodům, které proběhly, se lidé naučili věci jako zastavování, se kterým je často problém, otáčení, jízdu vzad, dále si pak mohli vyzkoušet nadstavbové věci jako freestyle, inline hokej, aj.

10) Kde všude si mohou s tebou děti zajezdit na inline bruslích a je v plánu nějaká akce, kam bys ráda sportovní rodiny pozvala?

Momentálně probíhají letní příměstské tábory, které končí až poslední týden v srpnu, a kde máme ještě několik volných míst. Tam je tedy možnost si s námi zabruslit. Od podzimu budeme již tradičně otvírat spoustu nejen inlinových kroužků. Všechny informace o našich aktivitách najdete na našich webových stránkách http://www.inlinetalent.cz/.

11) Moc děkuji za rozhovor, který bude snad smysluplnou motivací pro ostatní rodiče. Je něco, co bys chtěla čtenářům Victorie.cz vzkázat?

Všem čtenářům bych ráda vzkázala, aby trávili méně času v práci a více se svými dětmi. Práce nám totiž nikam neuteče, ale děti odrostou.

Díky Inlinetalent během krátké doby z malého začátečníka sportovní talent
Ohodnoťte tento článek!
4.96 (99.2%) 50 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář
Prosím vyplňte Vaše jméno