Jak zachránit vztah?
Snímek použit na základě licence od Shutterstock.com

Vztahy jsou komplikovaná záležitost. Hlavně ty dlouhodobé. Nefungují sami od sebe, potřebují pohon. A když ho nemají, rozpadají se. Z počátku je tím pohonem celkem přirozeně láska. Stav zamilovanosti však trvá podle odborníků tři roky. A co potom? Jak si udržet a zachránit dlouhodobě fungující vztah?

Jsem zamilovaná. Ale nejsem naivní. Vím, že po pár letech mi můj partner přinejmenším začne lézt na nervy. Sex bude tak spontánní a ani tak žhavý, jako býval. Za pravdu mí dává i český psycholog Petr Weiss: „Tvrzení, že zamilovaný člověk je opilý láskou, je nepřesné, on je spíše zfetovaný láskou. Ale je to jako při každé jiné droze – na tuto látku si organismus postupně zvyká a přestává na ni reagovat.“ Podle profesora Weisse to trvá tak 2 – 3 roky a zamilovat se začíná vytrácet. Co ji nahradí? Často pohroma zvaná stereotyp. Jak zachránit vztah, když se objeví problémy? Odpovědí by mohla být teorie systémového chování.

Někdy nepomůže ani komunikace

Časem si každý z páru vytvoří komunikační vzory, které se ustálí a stabilizují. Tyto vzory však můžou být příčinou problémů ve vztahu. „Omáčka na těstoviny je skvělá, ale já bych tam přidal více česneku.“ Někomu to zní jako rada, někomu jako kritika. „Tak si navař sám.“ Někomu to zní jako obrana a někomu jako útok. Takto vznikají začarované kruhy.

Podle rodinných psychologů Barryho Duncana a Josepha Rocka je východiskem systémové chování. „Většina teorií lidského chování, je formulována jako následek podmínek v jakých jsme vyrůstali (například špatné dětství) nebo jsou fyzické (narušený nervový systém). Oba tyto pohledy však neberou do úvahy problémové způsobené vlivem našich vztahů.“ Ale teorie systémového chování se dívá na problém ze širší perspektivy. Podle nich akce vždy vyvolá reakci. Často bez ohledu na to, jak jsme silná a dominantní osobnost, není naše chování projevem vůle, ale jen reakcí na chování našeho partnera – on zkritizoval mou omáčku, já už ji nebudu vařit. Ale platí to i v pozitivním slova smyslu. A právě tento fakt můžeme využít na záchranu našeho vztahu.

Kličkujte jako zajíc

Pokud vám něco na chování vašeho partnera vadí a máte pocit, že to ohrožuje i váš vztah, pokuste se zásadně změnit svoje chování. Podle systémové teorie se časem změní i chování vašeho partnera – rozbijete začarovaný kruh. V podstatě je jedno, který z partnerů má problém. Jestli například muž příliš kritizuje nebo žena má problém snést konstruktivní kritiku. Jde jen o to, který z partnerů se rozhodne přerušit začarovaný kruh. „Funguje to stejně, jako když hodíte kámen do rybníka, hladina jezera se radikálně změní. Jde o malou změnu, která má silný vliv. Stejně to funguje i ve vztahu. Stačí změnit maličkost, a ta bude mít pozitivní dominový efekt na váš vztah,“ vysvětluje psycholog Barry Duncan. Existují vztahy, kde jsou problémy velmi složité a je jich tak moc, že je jeden z partnerů nedokáže změnit. Ale často stačí i malá změna, aby se věci pohnuly k lepšímu.

Stačí na to jeden

Myšlenka na to, že abyste vzkřísili svůj vztah, stačí jen jeden z vás, je lákavá. Často totiž celý pokus o změnu ve vztahu ztroskotává na tom, že jeden z partnerů změnu inicializuje – takže má větší motivaci než druhý partner. Rozdíl v intenzitě motivace bývá kamenem úrazu při snahách cokoliv změnit, a to právě v případech, kdy se má změna dotýkat více než jednoho člověka. Stačí, jak se jeden rozhodne, že chce něco změnit, a pustí se do „působení“ na toho druhého.

Další výhodou, která plyne z využití systémového chování, je nulová přítomnost sebeobviňování a hledání chyb v tom druhém. To je v pořadí další problém, který v mnohých případech tvoří překážku při opravování vztahu. Obvykle partner, který změnu inicializoval v určitém momentě, nabude pocitu, že ten druhý se dostatečně nesnaží, že je pasivnější. V tuto chvíli, bohužel, vzniká prostor na nové spory a vytváří se tak vysoká šance, že se pár vrátí do začarovaného kruhu výčitek, napětí a tiché domácnosti.  Z tohoto pohledu vyplývá jediné. Vyzkoušet teorii systémového chování určitě stojí za to, jestli chcete váš vztah vzkřísit, nebo mu jen vrátit starý lesk. Jako všechno, co za něco stojí, i toto si bude vyžadovat vaši disciplínu a trpělivost.

Jak vyvolat změnu?

Trpělivost je to nejdůležitější. Budete jí totiž potřebovat opravdu hodně. Zapůsobit na druhého člověka změnou svého chování totiž nemusí být vůbec jednoduché. Může se stát, že vás čeká několik pokusů, než to zvládnete, ale na konci uvidíte, že vynaložená námaha stála za to.

Změňte pravidla hry. Buďte ve svém chování nepředvídatelná, aby váš partner byl nucený také změnit své stereotypní chování. Ženy jsou často mnohem otevřenější než muži a řeknou i to, co nechtějí. Naopak, muži tuto ženskou vlastnost dokážou využít ve svůj prospěch v nejnevhodnější chvíli. Často se stává, že muž při hádce vytáhne nějaké tajemství a použije ho proti své partnerce jako argument nebo jen proto, aby ji zaskočil a sebral ji vítr z plachet. Jestli jste doteď byla velmi otevřená a váš partner toho uměl šikovně využít pro svůj prospěch, změňte to. Nechejte si některé věci pro sebe. Nedejte mu do ruky „zbraň“, kterou by na vás mohl vytáhnout. A co vašeho partnera zarazí nejvíce? Radikální změna o 180 stupňů. Naučte se dělat věci skutečně jinak. Jenom obrat ve vašem přístupu dokáže věcmi pohnout. Ženy často nemají dostatek odvahy udělat to, o čem mluví. Často jen vyhrožují namísto toho, aby konaly. V konečném důsledku vypadají nedůvěryhodně. Protože jednu věc poví a druhou udělají (nebo neudělají). Pokuste si stát za svými slovy i činy. Vaše slova získají potom úplně jinou váhu. A co partner? Ten zjistí, že věci, které říkáte, myslíte smrtelně vážně.

Jakékoliv vklouznutí do předchozích kolejí je kontraproduktivní. Proto se nenechejte vtáhnout do hádky. Myslete na to, čeho chcete docílit. Změny. A tu docílíte jen tím, že změníte vlastní vzorec chování. Určitě přijdou momenty, kdy vás partner rozčílí, něco vám vytkne nebo, nebo vám v nesprávném okamžiku dobře míněnou radu, zkrátka začne mudrovat. Je přirozené, že budete mít chuť mu odpovědět podle klasického scénáře. Repliky, které vás v tom momentě napadnou, jsou fráze, které jste si tam ukládala roky. Ale to je přesně stereotypní chování, kterému byste se měli snažit vyhnout. Raději se kousněte do jazyka. Uvědomte si, že když přistoupíte na jeho hru, opět se dostanete do začarovaného kruhu. Nemějte přehnané očekávání a ani si nedávejte přísné termíny, dokdy by se měla změna chování vašeho partnera uskutečnit. Budete tak pod tlakem a pravděpodobně budete tlačit i na svou polovičku. Pokud zjistíte, že váš partner se změně brání, nevyvíjejte zbytečný nátlak. Rozhodně se neuchylujte k radikálním řešením typu: Nechutná mu? Tak já už nebudu vařit. Pokuste se najít jinou, méně konfrontační cestu. Například objednejte jídlo domů. Vztahy jsou mimořádně složité, a proto je třeba být při jejich udržování a řešení problémů, které nastanou, mimořádně kreativní. Časem zjistíte, co na něj skutečně účinkuje.

Vždy a všude platí to stejné – pomalu dále dojdeš. Jinak to není ani v tomto případě. Začnete malými změnami a postupně je nechejte růst. Pokuste se podívat na vztah s nadhledem a uvědomte si, co v něm dobře funguje. To by měl být váš odrazový můstek, ne věci, které se vám nelíbí. Přistupujte k celé věci pozitivně, jedině tak budete mít dostatek energie a trpělivosti. Neustále komentujete jeho ponožky odhozené na zemi? Jednoduše s tím přestaňte. Irituje vás, že každou sobotu sleduje fotbalový západ? Zkuste si přisednout a zajímejte se o hru. Zkrátka ho šokujte.

Je nám jasné, že se to lehce píše a ještě lehčeji hovoří a v konečném důsledku i celkem přirozeně, se nejhůře koná. Vztahy jsou výzva a všichni psychologové se shodují v tom, že vztah s druhým člověk je jedna z nejnáročnějších úloh, které náš v životě potkají. Trápíme se s nimi už od puberty a věkem se to nijak nezlepšuje, ba naopak. Ale na to jsme tu, abyste se trochu potrápili a mezitím si užili trošku radosti. A oplatí se to vůbec? Těžko říct. Nám se moc líbí názor Milana Lasici: „Ano, člověk může být sama, to je pravda. Ale.. proč?“

Ohodnoťte tento článek!

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář
Prosím vyplňte Vaše jméno