Bylo by nevhodné moralizovat učitele. Je nutné zamyslet se nad celým školním systémem a uvědomit si, že právě ten formuje vaše dítě zcela klíčově. Měl by mu poskytovat prostor pro seberealizaci, měl by podporovat jeho vytrvalost a odhodlanost. Měl by v něm vzbudit hlad po informacích. Bohužel až moc často je výsledek zcela opačný a z malého školáka se stává stvoření, které nechce vylézat z davu a raději neprovokuje. Jaké nebezpečné informace za to mohou?

Co řekne učitel, to je pravda

Co řekne pan učitel, to je přeci svaté. V rámci třídy funguje jako takový diktátor, kterého je třeba poslouchat. České školství rozhodně není založena na diskuzi se žáky, což je opravdu velké škoda. Některé předměty by to významně obohatilo, nemluvě o tom, že já sama jsem během školních let nejednou nachytala učitelku na švestkách. Bohužel odporovat ze školní lavice je složité a je to považováno častěji za drzost, než za projev touhy dozvědět se celou pravdu. Toto břímě si pak může dítě nést do dalšího života.

Chyby se musí trestat

Zažila jsem maminky, kterým děti zvracely před každým diktátem. Vysvětlení je jednoduché. V nejmenších se zakotvuje pravidlo, že každá chyba musí být náležitě potrestána. Špatnou známkou, poznámkou, napomenutím… v dítěti vzniká obrovský stres. Toto pravidlo si nese do dospělosti a ve výsledku v něm může vybudovat touhu po odplatě a špatný pohled na spravedlnost. Škola by neměla v první fázi trestat, ale opravovat. Každý dělá chyby, ale to, že jsou potrestány, je neopraví. Opravuje je zkušenost a správný přístup. Navíc trestání za nedokonalý výsledek zohledňuje – ano, správně – pouze výsledek. Nezohledňuje snahu ani vynaloženou energii dítěte.

Chcete vaše dítě motivovat? Sledujte nás na Facebooku!

Kdo se špatně učí, drží se lopaty

Škola je ta nejdůležitější věc pod sluncem. Kdo se špatně učí, s ním to špatně dopadne. Bude z něj nějaký dělník. Kolikrát tohle dítě za celý život uslyší od učitelů, pro které je škola alfou a omegou celoživotního úspěchu? Milionkrát! Realita však funguje zcela jinak a mnohé příklady jsou toho důkazem. Každý dospělý člověk časem zjistí, že úspěch není založen na dobrém prospěchu a množství titulů, ale na cílevědomosti a dělání toho, v čem je člověk dobrý. Ve výsledku se dokáže lépe než právník uživit klidně i kuchař. Nebo šikovný řemeslník.

Pouze jeden cíl hraje roli

Kam směřuje veškeré snažení a kdy dítě začne opravdu svědomitě pracovat? Většinou až před vysvědčením a je to zcela pochopitelné. Vždyť vysvědčení je ten ultimátní cíl, který se dítěti stanovuje. Nemůžete mít dítěti za zlé, že má vybudovaný takový vzorec chování. Bohužel pro život mu nic nepřináší, protože pro úspěch je nutné pracovat zcela odevzdaně a aktivně každý den. Každý den a každou hodinu přichází nové a nové vysvědčení.

Co udělá správná máma?

Po přečtení výše zmíněných informací každou správnou mámu napadne, jak dítě vychovat, aby v sobě tyto nebezpečné informace ze školních let potlačilo. Nehádejte se ve škole, nesnažte se vysvětlit učitelskému sboru váš pohled. Bohužel je to až velké sousto a v drtivé většině případů nenajdete mezi učiteli pochopení. Žijí v jiné bublině a nedokáží mít ze zcela pochopitelných důvodů nadhled. Dítě musíte správným návykům učit doma. Je to pro vás výzva, ale pokud ji nebudete ignorovat, darujete vašemu dítěti mnohem lepší výchozí podmínky pro úspěšný život.

Nebezpečné informace, které vašemu dítěti ve škole vtloukají do hlavy
Ohodnoťte tento článek!
1.93 (38.57%) 28 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář
Prosím vyplňte Vaše jméno