Společné stigma je pryč

Mám obrovskou radost z toho, že kolem sebe v poslední době vidím čím dál tím větší množství žen, které chtějí začít podnikat. Dokáží být dravé, zapálené a opravdu hladové po úspěchu. Bez ohledu na to, kolik je jim let, zda-li mají děti apod. Zkrátka je vidět určité změny ve společnosti a žena podnikatelka již není stigma, za které by se měl člověk stydět. Jak postupovat, pokud dostanete nápad na podnikání?

Pozor na finanční pasti

Skvělým nápadem se člověk může nechat velmi rychle zaslepit. Je to pochopitelné a ten pocit, kdy člověk žije něčím, co vymyslel, je ve výsledku opravdu příjemný. Problém však je, že člověk nedokáže uvažovat zcela racionálně. A to je v případě podnikání opravdu velký problém. Ten stejný zápal, který vám pomáhá vše realizovat, vás ve výsledku může dostat do úzkých. Velmi nebezpečné jsou především velké finanční půjčky. Existuje nějaké řešení?

Sama sobě mentorem

Pochopitelně si můžete najít nějakého mentora, ale mnohem lepší je si nejdříve sednout a zamyslet se nad nápadem komplexně. Velmi doporučuji zaměřit se konkrétně na jednu metodiku, která se jmenuje Lean Canvas. Na jednu stránku si napíšete celý podnikatelský plán a ověříte si tak, zda-li má váš nápad šanci na přežití. V mnoha případech vás to donutí zamyslet se nad nápadem zcela jinak. Možná změníte plány, možná nápad opustíte. Nic z toho není špatně. Šablonu pro Lean Canvas najdete ke stažení zdarma zde. Na první pohled velmi rychle pochopíte, jak co funguje a jak s plátnem pracovat.

Jak jsem postupovala já?

Osobně doporučuji vytisknout si šablonu alespoň několikrát, sednout si pohodlně s kafíčkem a tužkou… a začít jednoduše vyplňovat. Skvěle si srovnáte myšlenky a věřte, že odpovědět na všechny otázky je pořádná makačka. Není to vůbec jednoduché a váš na první pohled skvělý nápad se může během pár minut proměnit v hromádku bez hlavy a paty. Myslete však na to, že stejné dotazy by vám položil i někdo, kdo by chtěl do vašeho podnikání investovat velké peníze.

Přeji hodně štěstí

Podnikání je pro ženy skvělá cesta k seberealizaci a finanční nezávislosti. Pochopitelně ne každá žena je vhodná pro podnikatelský život, nicméně věřím, že jich je mnoho. Jen nedokáží udělat ten první krok a uvědomit si, že i ony mají sílu realizovat skvělé nápady a stát se úspěšnými. Doufám, že Lean Canvas se stane pomůckou, která dokáže nejednu ženu motivovat. Bylo by to totiž skvělé. Vždyť i já sama se snažím prorazit a jsem si vědoma toho, že to bude ještě dlouho trvat. Ale nevzdávám se.

Ohodnoťte tento článek!

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář
Prosím vyplňte Vaše jméno