Snímek použit na základě licence od Shutterstock.com

Většina žen ještě stále podceňuje sílu těhotenských hormonů a toto radostné období vnímají spíš stylem: nějak bylo, nějak bude. Na jedné straně je to dobrý přístup, no ale na druhou stranu je dobré vědět, na co se dá připravit a případně jak předejít možným nepříjemnostem.

Jak se v těhotenství mění naše tělo?

Po devíti měsících se z vás stane matka. Ale ještě předtím vás čeká „jízda na housenkové dráze“, na kterou jen tak nezapomenete. Těhotenství je sice úžasné, to určitě každá z nás uzná, ale přináší do našeho života neuvěřitelné množství psychicky i tělesných změn.

Některé budoucí maminky bojují s bolestmi hlavy nebo se špatným spánkem a ty šťastnější zase těhotenstvím proplují ani neví jak. Kromě únavy, zvláštních chutí či výkyvů nálad dostává zabrat hlavně vaše tělo, které se po celou dobu těhotenství připravuje na velké finále – porod. A věřte, že stoupající váha a rostoucí bříško jsou jen malou částí z celé přeměny.

Změny orgánů

Funkce jednotlivých orgánů se mění hlavně ke konci těhotenství, kdy miminko zabírá více prostoru v těle. Bránice se posouvá až o 4 centimetry výše, což způsobuje zadýchávání. Zvětšují se ledvinky i objem srdce. Průtok krve ledvinami je zvýšený, a tak jsou na ně kladené vyšší nároky. Naopak střeva jsou hormonálními změnami „zpomalené“, proto budoucí maminky často trpí zácpou. Běžným jevem jsou i bolesti zad. Bříško roste a klouby se více uvolňují, mění se i těžiště a dochází k typickému přehnutí bederní páteře směrem dopředu.

Prsa a vaječníky

Ty méně obdarované z nás určitě potěší, že jejich prsa se důsledkem těhotenství zvětšují a dostávají plnější tvar. Připravují se totiž na tvorbu mléka. Prsa bývají v tomto období i citlivější a často se objevuje ztmavnutí areol (pigmentové dvorce okolo bradavek).  Mezi 12. – 16. týdnem se v nich začíná tvořit takzvané kolostrum nebo mlezivo. Jde o první mléko, které je pro vaše miminko mimořádně důležité a zdravé. A zatím co prsa začínají plnit svou funkci, vaječníky ji mění. Doteď v nich probíhalo zrání a uvolňování vajíček (ovulace), po oplodnění tu vzniká žluté tělísko. V něm se tvoří hormony – estrogen a progesteron. Okolo osmého týdne těhotenství začíná funkci žlutého tělíska přebírat vyvíjející se placenta. Ta je plně funkční od dvanáctého týdne gravidity.

Strie, akné, žilky

Některé ženy mají štěstí a během těhotenství se jim pleť nádherně rozzáří. Hormonální změny však můžou způsobit i pravý opak. Namísto čisté a bezchybné pokožky budete mít pleť mdlou a posetou vyrážkami. „Vždy jsem měla krásnou pleť, bez jediné chybičky. Když jsem však otěhotněla, nedokázala jsem se na sebe ani podívat do zrcadla. Tvář jsem měla samou vyrážku,“, vzpomíná pětadvacetiletá Veronika. Velká pozornost se v těhotenství věnuje i striím, kterými trpí většina žen. Jde o trhlinky v povrchové vrstvě kůže, způsobené narušení struktury elastických vláken. V průběhu druhého trimestru čára na bříšku, odborně nazývána linea nigra. Hnědý, asi centimetr široký pruh se táhne uprostřed břicha, a to od ohanbí až po pupek. Vysoká hladina estrogenu může způsobit i popraskání nebo zvýraznění žil. Milé budoucí maminky, žádné z těchto fyzických změn se ale nemusíte obávat. V dnešní době už totiž existují různé estetické procedury, které vám dokážou pomoct například se striemi. I když těhotenství přináší různé starosti, jde o jedno z těch nejúžasnějších období v životě ženy. Kdy totiž budoucí maminky poprvé uvidí své vytoužené miminko, strie či vyrážky na tváři jsou tím posledním, co by ji mělo trápit.

Jsem jiná i „dole“

V těchto místech se zvyšuje prokrvení a pochva se vlivem zvětšující se dělohy prodlužuje. Může se změnit i její odstín z růžové na modravou až fialovou a taky voní. Hodnoty PH vagíny jsou totiž v období těhotenství  jiné, a tak můžete dole vonět kyseleji než předtím. Těhotenské hormony často způsobují přemnožení přirozeně se vyskytujících se bakterií – kvasinková a bakteriální infekce tak není v tomto období nic neobvyklého. Pokud vás tohle potká, je vhodné kontaktovat svého lékaře a neléčit se doma. Máme však pro vás i dobrou zprávu. Vagína je v období gravidity více citlivější, a tak bývá intenzivnější i zážitek ze sexu.

Děloha a pánev

Těhotenskými změnami je nejvíc ovlivněná děloha. Její hruškový tvar se po dobu těhotenství mění na oválný a výrazně roste. Z původních přibližně 60 gramů se zvětší až na 1100 gramů. Na konci třetího měsíce přesahuje stydkou kost. V šestém měsíci ji můžete nahmatat u pupíku a na konci devátého měsíce dosahuje až k žebrům. Tím, že děloha roste, tlačí na močový měchýř. Těhotné ženy tak můžou mít dočasné problémy s únikem moči při kašli nebo kýchání a také s častým močením. „Na toaletě jsem byla doslova nonstop. A když jsem už začala myslet, že nemůže být hůře, bylo. Ke konci těhotenství jsem byla jen během noci na záchodě 10-krát,“, tvrdí Božena. Na porod se připravuje i pánev, která se rozšiřuje. Při samotném porodu se stydké kosti, které spojuje chrupavka, rozestoupí, aby umožnili dítěti přijít na svět.

Ohodnoťte tento článek!

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář
Prosím vyplňte Vaše jméno