Snímek použit na základě licence od Shutterstock.com

Rozhodli jste se, že porod jako jedinečný zážitek budete sdílet s partnerem po boku. Ano, je to krásná představa, ale jste si opravdu jistá?

Kamarádky vám určitě říkaly, jaký úžasný pocit je mít u sebe v porodním sále svou polovičku. Jak je tento neopakovatelný a jedinečný zážitek spojil a utužil jejich vztah. Určitě je na tom něco pravdy, ale existují i případy, kdy se děje pravý opak.

Sto lidí, sto chutí..

Přítomnost partnera při porodu se stává čím dál tím více diskutovatelným tématem. Někteří  tvrdí, že si muž začne ženy více vážit, jiní zase, že jde o proces, který by mužské oko nemělo vidět. „Když si žena přeje, aby byl její partner u porodu, může pro to mít různé důvody. Chce se s ním podělit o ten jedinečný, autentický zážitek narození dítěte. Mnohé ženy se cítí jistěji, když tam s nimi partner je. A taky se nedají vyloučit i důvody, jako například, že partneři kamarádek při porodu byli,“ vysvětluje na úvod psychiatrička a sexuoložka Danica Caisová. „Všeobecně se dá říct, že si lidé přejí, aby tento společný zážitek jejich partnerství utužil. Určitě je to významný, jedinečný zážitek, vztah se však skládá především z každodennosti, z mnohých denních radostí a starostí.“ A zatím co dnes je muž při porodu úplně běžný jev, v minulosti se ho „zúčastňovali“ výhradně ženy – matka, sestry, přítelkyně. „Bolo nepředstavitelné, aby se muži zúčastňovali porodu, pokud se nejednalo o odborníka nebo nešlo o bleskový porod (trvá méně než dvě hodiny) mimo nemocnice,“ vysvětluje D.Caisová.

Nechejte ho se rozhodnout

Většina žen touží po tom, aby je partner při porodu držel za ruku, pomáhal jim s dýcháním a byl jim oporou. Často jsou to však jen scénáře z filmů a realita bývá od nich na míle vzdálená. Muži totiž nevědí, co mají v tomto momentě dělat, a tak se pro ně porod stává spíše traumatizujícím zážitkem. „Mnozí mají obavy z toho, že to nezvládnout, že se ztrapní, že například odpadnou. Dalo by se říct, že to pro muže není přirozené,“ říká odbornice. „Pro mě byl porod svým způsobem úžasný, ale vidět partnerku jak křičí a prosí mě se slzami v očích o pomoc…nic příjemného. Byl jsem úplně bezmocný, nevěděl jsem, co dělat a jak jí pomoci,“ vzpomíná třicetiletý Milan. Každý muž (stejně jako žena) prožívá akt narození dítěte úplně jinak a právě proto je velmi důležité nechat partnera, aby měl možnost rozhodnout se sám, jestli u porodu chce být. „Jestli se muž necítí při představě přítomnosti u porodu dobře, měl by to partnerce říct a partnerka by ho do toho neměla tlačit. I když, že partneři jejich kamarádek u porodu byli. Muž by měl mít možnost se svobodně a bez výčitek rozhodnout,“ komentuje psychiatrička a sexuoložka Danica Caisová.

Sex? Raději ne

I doteď bezchybný sexuální život se může změnit jako mávnutím čarovnému proutku. „Stává se, že muž – budoucí otec z různých důvodů nedokáže ženě odmítnout její prosbu. Muž musí být sám vnitřně přesvědčený o tom, že chce být po dobu porodu u rodičky. A měl by mít možnost kdykoliv v průběhu porodu odejít bez toho, aniž by mu to někdo vyčítal,“ upozorňuje lékařka. V opačném případě totiž může mít příchod potomka na svět negativní dopad na intimní styk. Muž pak není schopný žít intimně se svou partnerkou. Pro ženu je pak velmi stresující, když i několik měsíců po porodu muž pod různými záminkami odmítá intimně žít,“ tvrdí psychiatrička a sexuoložka.

 

Ohodnoťte tento článek!

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář
Prosím vyplňte Vaše jméno