Když hledáte něco, co nemáte

Tohle dítě má hezčí oblečení, tato maminka má hodnějšího manžela, tato dostala nové auto a tamta jede na dovolenou na Floridu. A já? Já sedím doma, počítám koruny a jsem ráda, že mám na oblečení… vznik závisti je přirozený obranný mechanismus, který je však třeba odstranit. To, že je lidské tělo a psychika nastavena nějakým způsobem, automaticky neznamená, že je to správně. Skvělým příkladem je tloustnutí. Tělo ukládá tuky, třebaže ho o to v dnešní době nikdo nežádá. A stejně je to se závistí. Přichází skoro až automaticky z prostředí kolem, ale ve výsledku mnoha lidem přináší místo motivace stopku.

Lidé, kteří se soustředí na životy jiných, zbytečně plýtvají energií. Jakmile se jednou vzdáte závisti, vždy na to doplatíte, protože vás donutí přemýšlet nad vlastním neúspěchem. Pocit, kdy někdo jiný má něco, co sama nemáte, vás bude sžírat krok za krokem. Ve velké negaci dáváte prostor všem bolestem od těch malých až po ty velké, mezi které se řadí například rozvod s partnerem. V praxi to pak funguje tak, že závist vzniklá kvůli pohledu na nový pár bot sousedky ve vás rozehraje dominový efekt vedoucí k depresi ze samoty. Až tak dokáže být závist neviditelně jedovatá.

Od pocitů k myšlenkám a činům

Když vás pronásledují závistivé a negativní pocity, začnou vás zcela logicky pronásledovat také závistivé a negativní myšlenky. Budete se cítit mizerně a to vše bude mít vliv na vaše děti. Není pak velkým překvapením, že na takových základech nelze vystavět pozitivní činy, kterými byste zlepšovala váš život. Maximálně tak začnete zhoršovat život sobě a tomu, komu závidíte. Budete dané osobě házet klacky pod nohy, snažit se ji různými způsoby očernit. Každý tak nějak ví, že to morálně není správné, ale ovládnout se pod návalem závisti je těžké.

Přesně v takové momenty začnete sama sebe přesvědčovat o tom, že právě ten člověk je tím hlavním problémem. Kdyby neexistoval, tak nemusíte nic řešit a závist vás opustí. Doopravdy si myslíte, že to tak je? Nepřesunula by se závist pouze někam jinam? Ano, přesunula. Jakmile si toto uvědomíte, začnete chápat, že lékem na závist je pouze důvěra ve vlastní schopnosti. Začít se soustředit na sebe a místo přemýšlení nad tím, kdo co má, přemýšlet nad tím, co chcete vy. Udělat pro to konkrétní změny. Vynaložit energii na změnu. Přesně to vás dokáže rozvíjet.

Závist dokáže zkazit celý život

Existuje mnoho případů, kdy i slavné ženy pohltila závist na celý jejich život. Prožily čas pod sluncem myšlenkami v životě někoho jiného. Závist dokáže zamotat hlavu a ukrást důležitý prostor pro vlastní rozvoj. Uvědomte si to, že musíte pracovat na sobě. Ne s cílem, aby vám lidé záviděli. Je velký omyl myslet si, že čím úspěšnější budete, tím vás lidé budou mít raději. Opak je pravdou. Přestaňte se soustředit na jiné, závist přetavte v motivaci a věnujte čas sobě a vašemu dítěti. Velmi rychle se vám to vyplatí.

Jak z pozice matky čelit sžíravé závisti?
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 1 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář
Prosím vyplňte Vaše jméno