Láska je mocná čarodějka a lidé jsou odedávna fascinovaní tím, jakým způsobem k sobě přitahuje dvě osoby. Proč že spolu skončili zrovna Karel s Janou, ale Ilona s Tomášem prostě nejdou dohromady? Existují různé představy o tom, jaké že jsou ony ingredience nápoje lásky. Lidová moudrost z různých koutů světa má rčení, podle nichž člověka přitahuje podobnost, ale také rčení, která říkají, že si člověk hledá svůj protiklad. Podobná zpráva se ukrývá i v jazyce, kterým označujeme partnerské páry, tu jako „spřízněné duše“ či „drahé polovičky“, tu jako „protějšky“. Co na tato lidová moudra říká věda?

Rovný rovného si hledá

Existuje poměrně velké množství výzkumů, které podporují hypotézu podobnosti. Podle těchto dávají lidé přednost partnerům, kteří mají podobné postoje, sdílí náboženské vyznání, politickou orientaci či socioekonomický status. Dokonce vychází najevo i to, že milostné páry (oproti párům náhodně vybraným) vykazují větší podobnost i co do obličejových rysů! Čím nás podobnost vábí? Odpověď snad můžeme najít v tom, že se nám líbí, když má druhý podobné názory, hodnoty, představy o světě, protože nás to ubezpečuje o správnosti těch našich. Zdá se nám to důvěryhodné a blízké. Pokud věříme, že „vrána k vráně sedá“, možná také vnímáme, že náš partner je určitým odrazem nás samotných, a proto při námluvách nehledáme pouze druhou osobu, druha, ale zároveň reflexi našeho ideálního já.

Šrouby a matice

Druhé lidové představě, totiž že se přitahují protiklady, ovšem také nechybí vědecký základ! Ukazuje se, že je to především dominance a submise, v čem potřebujeme být „vyvažováni“. Podobnost je v případě takových osobnostních rysů dokonce nežádoucí, však si asi sami umíte představit ten „boj o kormidlo“ mezi dvěma dominantními milenci či frustraci páru, v němž ke kormidlu nechce ani jeden. Žádná z takových lodí asi nepopluje příliš efektivně. Další osobnostní oblastí, v níž člověk hledá spíše opak než podobnost, je způsob myšlení. Obří výzkum lidí seznamujících se skrze online seznamky naznačuje, že lidé, kteří jsou spíše analytičtí a logičtí, často vyhledávají osoby kreativní a intuitivní, a stejný princip platí i opačně.

Ačkoli se zdá, že jsme zase o něco blíže porozumění světu člověka, zůstává nezodpovězenou otázkou, na kolik je fenomén atraktivity a lásky poznatelný nástroji, se kterými operuje věda. Jasně víme jen to, že ani jedno z prve zmíněných přísloví, která o atraktivitě hovoří, nemá všeobsažnou platnost, nýbrž se spíše doplňují, čímž vlastně přikyvují tomu, že „na každém šprochu pravdy trochu“.

„Vrána k vráně sedá“ nebo „Protiklady se přitahují“?
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 2 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář
Prosím vyplňte Vaše jméno