Jak se stát YouTuberkou? Puberta stačí

„Mámo, škola je ztráta času, mám už přes 15 tisíc odběratelů na YouTube a budu se tím živit,“ řekla mi dcera zcela vážně do obličeje, když jsem v kuchyni připravovala oběd. Šokem mi z ruky vypadla vařečka. „Ty jsi se zbláznila, že jo? Snad si nemyslíš, že ti to schválím, jsi nově na střední“ reagovala jsem podrážděně. Nedokázala jsem uvěřit, že se z mojí ambiciózní a slušné dcery stala do sebe zahleděné puberťačka, která chce trapčit na internetu. Kdybych to však podala takto, pravděpodobně by se mnou do smrti nemluvila.

Rozhodla jsem se, že její nápad vezmu vážně a zkusím si zjistit, jak se stát YouTuberkou. Co to obnáší, co YouTuberky dělají, jak stálé jsou příjmy a o jakou komunitu holek se vlastně jedná.

Lži, nahé fotky, skrytá reklama a ponižování

Exkurze mezi české YouTuberky dopadla hůř, než jsem očekávala. Když zrovna nedělají skrytou reklamu na nějakou předraženou kosmetiku, kterou dostaly zdarma od reklamní agentury, tak si nechávají dělat opět výměnou za reklamu silikonová prsa. Pokud jde o další videa, jedná se o hodně pokleslou zábavu. Často se jedná o dětské hry, různé výzvy typu „Kdo upeče hnusnější pizzu?“ a podobně. Videa nemají žádnou přidanou hodnotu a skoro mi přijde, že některé z blogerek si pletou internet s deníčkem.

Ty „největší hvězdičky“ za sebou mají nejednu kauzu od uniklých nahých fotek po emocionální výbuchy zoufalství nahrané online. V ještě horším případě v 19 letech melou motivační žvásty o tom, jak vše těžké ustály a jak si plní sny a bla bla bla… Moje dcera bohužel není výjimkou. Do škatulky hloupoučké YouTuberky zapadá dokonale, třebaže mimo kameru se chová zcela normálně.

Tohle nemůže vydělávat peníze

V poslední době jsem v různých článcích četla, že YouTubeři si vydělají dost tzv. YouTube money. Doopravdy už u nás v České republice existují tvůrci, pro které je YouTube zaměstnáním na plný úvazek a rozhodně si nevydělají málo. Klidně i přes 100 tisíc, což je pro někoho jako já, kdo má měsíčně 18 tisíc za každodenní dřinu, nepochopitelné. Začala jsem zjišťovat, kde se peníze na YouTube berou a na čem YouTubeři vydělávají. Dcera je tvrdohlavá a já se tak nějak smířila s tím, že ze sebe bude na internetu dělat ubožačku, ale ať má za to alespoň pořádný prachy.

Po čtení různých komentářů a článků, zhlédnutí videí s Jirkou Králem a dalšími YouTubery jsem došla k závěru, že na YouTube lze skutečně vydělávat. Hlavní problém je však v tom, že je to dle mého názoru časově omezená příležitost. Děti jsou nyní na YouTube a baví je. Klikají na reklamy ve videích, sledují každou blbost. Jenže i je přestane sledování puberťaček jednou bavit. YouTuberky jsou něco pro mladou generaci něco jako Tamagoči. Dříve či později přijde den, kdy vyjdou YouTuberky z módy. A podle mě to bude pěkně brzy!

Bude dcera slavnou YouTuberkou?

Když jsem si s dcerou promluvila, zdálo se, že moje argumenty pochopila. Seděly jsme snad hodinu, koukaly na videa na YouTube a probíraly, co se mi na této zálibě líbí a nelíbí. Už to skoro vypadalo, že mě dcera pochopila. Alespoň jsem si to myslela, ale závěr naší komunikace uzavřela větou: „Tak dobře mámo, škola důležitá, nebudu YouTuberkou. Budu instagramovou modelkou! To zabere méně času.“

Tohle bude ještě těžký boj!

Milé čtenářky, sdílejte prosím tento článek. Budu ráda za názory a komentáře maminek, které mají doma také začínající YouTuberku.

Ohodnoťte tento článek!

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář
Prosím vyplňte Vaše jméno