Snímek použit na základě licence od Shutterstock.com

Miminko jste si z porodnice přinesli s rozporuplnými pocity radosti a strachu zároveň. Človíček, který je na vás od prvních sekund života závislý, se vám bude den ode dne měnit před očima. Po pár měsících už budete na tohle období vzpomínat jen s úsměvem. Jak však budete vědět, že právě vývojová stránka probíhá správně? Zjišťovali jsme u odborníků.

Každé období v životě dítěte je něčím jiné, něčím krásné. Pokroky, které bude dělat, vám vykouzlí úsměv na tváři. Nelámejte si hlavu tabulkami a tím, co by dítě mělo v daném měsíci ovládat.

Pokud vás pediatr v poradně neupozorní na něco neobvyklého, neporovnávejte své dítě s druhými.

Bude to jen zbytečný zdroj stresu a strachu. Každé dítě je jedinečné a své. Matky, které mají už druhé či třetí dítě, vám to určitě potvrdí. Rozdíly jsou dokonce i mezi sourozenci ve stejném věku. Jednoduše, dítě přesně ví, kdy je ten správný čas.

JAK SE CHOVÁ, CO DOKÁŽE A JAKÉ DĚLÁ POKROKY

V postýlce pozorujete dítě, které potřebuje vaši podporu a je na vás bytostně závislé. Vidíte, jak se schoulí do klubíčka. Poloha plodu pro něj bude ještě nějakou chvíli ta nejpřirozenější. Vždyť to tak bylo 9 měsíců v děloze. Novorozenec nebude mít nad svým tělem ještě určitý čas kontrolu a přežití mu z velké části umožní pouze reflexy. Dítě se rodí zhruba z 50 reflexy, kdy tím nejvíce pozorovatelným je hmatový nebo dotykový. Stačí, když ucítí váš dotyk nebo bradavku a otvírá ústa. Sluch už funguje naplno a dítě vnímá zejména vysoké zvuky. Už od třetího dne dokáže rozeznat hlas matky a dokonce i její vůni. Zrak má však ještě rozmazaný, zaostřit umí maximální na vzdálenost 20 cm a tváře nerozezná vůbec. Zajímavostí je i fakt, od prvních dní má novorozenec vyvinuté chutě. Právě proto by si měly matky při kojení dávat pozor na to, co jí.

První kontrolované pohyby ručiček a nožiček nastupují v druhém měsíci. Přidávají se k nim pokusy o zdvižení hlavičky. V tomto období dochází k oslabování reflexů. Největší zábavou pro dítě začínají být ruce a natahování se za hračkami v okolí. Zrak se zostřuje a miminko začíná rozeznávat tváře. Zvukové projevy už ne jsou omezené na pláč, a tak se trošku snaží i usmívat. V téhle fázi je důležité ho stimulovat k pohybu. Povídejte si s ním, anebo ho nechte chvíli nahé, bez plenky. Nezapomeňte ani na polohu na bříšku a dítě tak postupně začne tzv. pást koníky.

Zhruba ve třech měsících přichází první snaha učit se sedět. Můžete taky vidět mírné pohyby hlavičky a ramen, když si hraje na břichu, které mu pomáhají rozvíjet svalstvo potřebné na přesun zepředu dozadu. Nic ve vývoji dítěte se neděje jen tak. Dítě se bude snažit šahat na hračky a poznat jich vložením do pusy.

Ve čtvrtém měsíci přichází hlasitý smích. Zhruba v tomto období objevíte v ústech první zub, zpravidla dolní přední. Dítě začíná vyžadovat pozornost a má z ní radost. Hračky si už umí podívat z ruky do ruky a každou rukou zvládne chytit jinou. Jeho pokusy sedět začínají přitáhnutím se, a proto to umí pouze s oporou. Jeho pohybová zdatnost se rozšiřuje velmi rychle. Přibývá obrácení se na bříško a zpátky. Na bříšku se dokáže vzepřít na ruce, hrudník a část bříška už zvedne nad položku. V šestém měsíci se dítě začíná plazit. Někdy více dozadu, než dopředu, ale odtud už je jen krůček k pohybu po čtyřech. A od této doby už svého „špunta“ nezastavíte. Ruce směřují k nohám a ty si vkládají do pusy. Všechny zkoumá nejen rukama, ale právě i pusou. Přichází také čas prvních neumělých slovíček. Zapamatujte si, že když dítě nesedí, není vhodné ho tzv. uměle posazovat.

V devátém měsíci se už dítě umí s pomocí přitáhnout do stoje. Platí se a lozí, což je důležitým milníkem v jeho vývinu. Nebojte se, když vaše dítě etapu lezení přeskočí, protože se to někdy stává. Nástup chůze může být opožděný, ale ani tím není potřeba se trápit. V prvním roce navštěvujte pediatra pravidelně a často. Ten kontroluje správnost vývoje miminka po všech stránkách. První rok obvykle kromě sfouknutí svíček na dortu znamená i to, že z ležícího miminka, které na vás bylo tak závislé, se za 12 měsíců stal s oporou stojící a okolo nábytku chodící človíček, který už projevuje vlastní osobnost a je rád středem pozornosti. Druhé děti ho však ještě nezajímají, stačí mu přítomnost rodičů.

S ČÍM SI HRAJE?

V prvních dvou měsících je pro novorozence nejzajímavější jeho rodič. Upoutají ho vaše ruce, hlas. Velkou zábavou jsou i grimasy nebo zpěv.  Pozornost udrží miminko jen chvíli. Musíte proto podněty střídat. Z klasických hraček jsou pro tento věk vhodná různobarevná chrastítka, která může děťátko vzít do ruky, či si je dát do úst. Využije tak hmatový reflex, který je v tomto věku ještě hodně silný. V dalším vývoji dítěte pomůže hrací deka, hrazda na hraní nebo barevný kolotoč nad postýlkou, který se hýbe a dítě tak zaujme. Pestré barvy jsou taky velmi oblíbené, dítě už vidí ostře, a proto se zajímá o vše okolo. Volte spíše hračky z plastu a gumy, bez BPA, jsou bezpečné a dítě je může bez obavy zkoumat i ústy. Pro půlroční dítě začínáme vybírat hračky, které vydávají cílené zvuky např. zvířata nebo hračky, které zpívají a hrají. V řeči dítěte se začínají objevovat slabiky a je dobré, když na něj mluvíme co nejvíce, případně mu dáme hračky, které mluví nebo mu pustíme písničky. Zhruba v osmi měsících je vhodný čas na první hudební nástroj, například buben, xylofón nebo kytaru.

VHODNÁ STRAVA

Do 4. Měsíce se trávicí trakt dítěte stále vyvíjí. Pevná strava je proto zakázána. Frekvence krmení se u kojených dětí neřídí žádnými pravidly. Ideální je tzv. kojení na vyžádání. Když dítě pláče, nabídněte mu prso, a když ho odmítne, hledejte příčinu jinde (plná plenka, teplo, zima, nemoc). Pokud je dítě na umělé výživě, je vhodné krmení podávat v pravidelných tříhodinových intervalech. Dávkování se dozvíte na obalu výrobku. Na místě je ale otázka, jak matka pozná, kdy je dítě připraveno na pevnou stravu? Jestli novorozenec zdvojnásobil svou porodní váhu, projevuje zájem o jídlo a dělá žvýkací pohyby nebo zavírá ústa, když mu do nich dáte lžičku a nestačí mu kojení 8 – 10x denně nebo 1000 ml umělé výživy, můžete začít s přikrmováním. Důležité ale je začínat s pomalu a uvědomit si, že jde o příkrm a ne plnohodnotné jídlo. Stačí pár lžiček a potom dítě dokrmíme mateřských nebo umělým mlékem. Čím tedy začít? Můžou nastat dvě situace. A to, že začínáte s příkrmy v 6. měsíci, protože už je na ně čas, nebo začínáte přikrmovat, protože reagujete na požadavky svého dítěte. Základem je oběd ve formě zeleniny (mrkev, brambory, cuketa, dýně, avokádo, brokolice, špenát..). Jeden druh příkrmu podáváme vždy 2 – 3 dny za sebou, abychom vysledovali případnou alergii. Až zavedete více druhů zeleniny, můžete je začít mezi sebou kombinovat. Potom přidáváme ovocnou svačinku. Zaměřte se hlavně na ovoce našeho podnebného pásma, jako jsou jablka, broskve, meruňky, hrušky. Výjimku však tvoří banány. Postup je stejný jako u zeleniny. Na závěr přidáme večerní kaši. Potom co vaše dítě bude mít při kojení nebo umělé výživě tři jídla denně, vypozorujete, že už během dne nebude vyžadovat tolik mateřského mléka a v noci se bude méně budit.

Od 7. měsíce zavádíme lepek formou dětmi oblíbeného rohlíku, piškotu nebo pšeničné kaše. Zhruba v osmém měsíci do stravy přidejte i maso. Vhodné je telecí, králičí, krůtí, kuřecí. Důležité je, aby bylo kvalitní, z ověřeného chovu, nejlépe domácího chovu. S přibývajícími měsíci měníme konzistenci příkrmu na hustější a přestáváme mixovat do hladka, aby si dítě zvyklo i na větší kousky a zapojovalo kousací svaly. Postupně zavádíme i jogurt. Pokud jste se ale rozhodli kombinovat, tak by se k sobě potraviny měly vždy hodit. Ani vy byste nejedli něco, co nevypadá a ani nechutná dobře. Dítě do jídla nenuťte, jinak u něj vyvoláte celkové odmítání stravy. Pozor si dejte také na potraviny, které by dítě mohlo vdechnout. Příkladem může být bobulové ovoce, kousky zeleniny i ořechy.

 

Vývoj dítěte: 0-1 rok
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář
Prosím vyplňte Vaše jméno