Snímek použit na základě licence od Shutterstock.com

V předchozím článku jsme se zaměřili na období od narození dítěte do jeho prvního roku. V tomto článku se podíváme na děti ve věku 1 – 2 roky. Jednotlivé období v životě dítěte jsou specifické, přičemž v každém věku je citlivé na jiné podněty. Když si spočítáte, co všechno si vaše ratolest osvojila v prvním roce, jeho druhý rok se vám už nebude zdát v rámci vývinu tak závratný a rychlý. Už to nebudou jasně viditelné fyzické změny, ale spíše větší rozvoj osobnosti, řeči a jemné motoriky.

JAK SE CHOVÁ, CO DOKÁŽE A JAKÉ POKROKY DĚLÁ

Dítě v tomto věku už umí chodit a sedět. Vaši podporu a pozornost při těchto činnostech však potřebuje i nadále. Jeho kroky jsou ještě různě dlouhé a i přesto, že po čtyřech umí vylézt i slézt ze schodů či postele, musíte být stále opatrní. O osmnácti měsících nabude větší stability. Děti milují tancování a překračování předmětů nebo kopání do balónu. To můžete využít na různé zábavné hry. Na řadu přichází specifické věci, jako například hygiena. Právě v tomto čas, tedy mezi 1,5 a 2 roky je ideální období na osvojení si návyku na noční. Zhruba v 18. měsíci dítěti totiž přichází nervovo-svalová vyzrálost, a tak přirozeně začíná ovládat svěrač. A právě proto, že dítě chce napodobovat to, co dělají dospělí a dělat radost mámě, je dobré tohoto využít. Pozitivní příklad a přístup fungují mnohem lépe než nátlak. Když začnete dítě učit na nočník moc brzo, můžete mu tím více uškodit, než pomoci. Důsledkem bývají dokonce fyzické i psychické problémy, jako je zácpa nebo poruchy úzkosti. Jemná motorika se vyvíjí velmi rychle. Už v 1,5 roku děti většinou nemají problém postavit věž ze 3 kostek bez toho, aby spadla. V tomto čase přichází i první pokusy o uchopení pastelky a čmárání na papír.  Vaše ratolest se taky v tomhle období naučí jíst příborem a napít se z hrníčku. Je potřeba ale myslet na to, že první pokusy určitě skončí na zemi, ale v patnácti měsících by to už mělo být lepší. Zatím velmi dobře zvládá vložení si jídla do úst. Zajímavostí je, že v téhle fázi si dítě ověřuje třetí rozměr prostoru. Nevíte, o co jde? Jednoduše vyhazuje hračky z kočárku, shazuje věci na zem a chce vědět, jaká hloubka je pod ním. Zkoušet můžete i samoobslužné činnosti, jako oblékaní ponožek, botiček nebo čepice. V 18. měsíci kromě čmárání na papír začíná první abstraktní období a tvorba různých obrazců. Projevuje se smysl pro humor, dítě se zasměje vtipné scénce v televizi nebo při hře. Rozumí výrazu ne a projevuje náklonnost. Začíná skákat do řeči a umí neverbálně požádat o věci. Roční dítě zná 2 až 3 smysluplná slova a postupně si osvojuje okolo 10 slov. Spoustu věcí ale však pojmenovává svým vlastním žargonem. V téměř dvou letech dítě začíná chodit po schodech a dozadu. Pokroky dělá i v samoobslužných činnostech. Umí si samo umýt ruce, tvář či zuby. O kvalitě však ještě nemůže být řeč. Kroky jsou stabilnější a přichází na řadu běh. Jemná motorika se zdokonalí natolik, že pohádkovou knížku bude umět obracet po stránkách. Pozor si dejte na nábytek. Kromě toho, že vám dítě doposud dělalo revizi všech zásuvek, přidá se k tomu i otvírání dveří, což může být nebezpečné. Proto raději sáhněte po dětských pojistkách, které mu zabrání vypadnutí z okna a taky zamykejte vchodové dveře.

Celkově si tedy můžeme říct, že osobnost dítěte se projevuje stále víc a už teď můžete pozorovat, jestli bude generálem, strašpytlem nebo „pohodářem“. Všechny vyjadřuje nejen neverbálně a hněvem, ale na řadu přichází i rozšíření slovní zásoby na cca 30 slov. Je vhodné mu číst pohádky a podporovat to ukazováním ilustrací a obrázků, aby začalo chápat význam slov. Dobré je taky trénovat pojmenování toho, co vidí na obrázku.  Rozumí také jednoduchým otázkám a dokáže je i pokládat. I když většinou odpovídá jen jednoslovně.

S ČÍM SI HRÁT?

Vhodné je volit hračky, které podporují představivost. Novinkou je, že si dítě umí hrát i s jinými dětmi, což otvírá nové možnosti při hře. Děvčata si rády hrají ne lékárnu, výborná je i role kuchařky. Chlapci si zase začínají plnit sny a hrají si na policisty, hasiče nebo kosmonauty. Radost jim uděláme autodráhou, legem nebo jinou stavebnicí vhodnou pro tento věk. Zdraví neškodné výtvarné potřeby jsou kapitolou sami pro sebe. Podporujte kreativitu svých dětí. Jejich logika je v tomto věku natolik rozvinutá, že můžete sáhnout po hlavolamech, pexesu, které si pamatujete ještě ze svého dětství, anebo začít s interaktivní výukou cizího jazyka. K rozvoji fyzických zručností dítěte přispěje i obyčejný balónek.

Vývoj dítěte: 1 – 2 roky
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90%) 2 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář
Prosím vyplňte Vaše jméno