Až 80 %

Je to šokující, ale až 80 % lidí trpí zánětem dásní neboli gingivitidou. Krvácí vám dásně? Dost možná patříte mezi těchto 80 %. Důvodem je pochopitelně špatná ústní hygiena. Riziko vzniku zánětu narůstá v období hormonálních změn v pubertě či v těhotenství.

„Gingivitida je považována za nejčastější zánět v lidském těle, vyskytuje se zhruba u 80 procent populace. V poslední době se přitom setkávám s vyšším výskytem zánětu dásní u dětí ve věku 12 až 15 let, u nichž se projevuje kombinace nedostatečné ústní hygieny s hormonálními změnami,“ říká dentální hygienistka pražského Zubního centra Ořechovka Alena Jasenovcová. „Od rodičů často slýchávám, že přimět potomka v pubertě k péči o chrup je téměř nadlidský výkon,“ konstatuje hygienistka.

Vlivem hormonů jsou ohroženy zánětem také těhulky. „Těhotenské hormony obsahují cukr a navozují vyšší citlivost dásní k toxinům a enzymům, tkáně tak mají velice dobré podmínky k množení bakterií,“ vysvětluje dentální hygienistka Hana Vrbová.

Zánět dásní fakt není banalita

Nejlepší je v boji proti zánětu prevence a používání správných dentálních pomůcek. „Lidé, kteří považují krvácení dásní za normální, jsou na velkém omylu. Je potřeba zdůraznit, že zánět dásní není jen lokální problém. Bakterie způsobující gingivitidu produkují toxické látky, které mají vliv na celý organismus,“ varuje stomatolog Zubního centra Ořechovka Robert Vondruška.

A co kuřáci?

Velký vli má pochopitelně také životní styl a kuřákům rozhodně neudělá radost, že jejich milovaná cigaretka má zásadní dopad. „Vlivem kouření se sliznice dutiny ústní vysušuje, mění se pH v ústech, což může způsobit rozvoj infekcí a zvýšit riziko vzniku zánětu dásně a parodontózy,“ přibližuje dentální hygienistka Hana Vrbová. „Zánět dásně ovšem může být u kuřáků maskován, jelikož nikotin stahuje cévy a dásně tak nemusí krvácet,“ upřesňuje.

Ohodnoťte tento článek!

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář
Prosím vyplňte Vaše jméno